teklif alın

E-Ticaret Altın Kuralları

E-Ticaret Basarili Olmanin Kurallari

Akılda kalıcı alan adı

E-ticaret siteniz için akılda kalıcı ve çok fazla uzun olmayan bir alan adına ihtiyacınız olacaktır, alan adınızın kısa ve net olması önemli faktörler arasında yer alıyor.

Domain seçimi sırasın da türkçe karakter içermeyen bir isim seçmeye özen göstermelisiniz, alan adının şu an satın alınabilir durum'da olup olmadığını Domain Sorgula sayfamız'dan kontrol edebilirsiniz.

Yine aynı kapsam'da seçtiğiniz alan adı daha önce tescil edildi ise sizden önce herhangi bir mağduriyete sebep vermemiş olması gerekiyor, alan adına karar verdikten sonra arama motorların'da kısa bir araştırma yapabilirsiniz.


Hızlı ve kurumsal bir web sitesi!


E-Ticaret'te başarılı olmak için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Web sitenizin kullanışlı olması, yavaş açılmaması gibi altın kurallar mevcut. E-Ticaret siteniz alışılmış tasarımların dışına çıktığın'da potansiyel müşterileriniz'de azalma yaşanabilir.

Ziyaretçilerin mouse alışkanlıklarını bozmaktan kaçınmanız gerekiyor örnek olarak Hepsiburada, Amazon gibi en popüler e-ticaret sitelerinin mobil tasarımların'da menü sol tarafta ise sizin'de menünüzü sağ taraf yerine sol tarafa eklememeniz'de fayda olacaktır. Ziyaretçilerin web siteniz'de yabancı hissetmemesi açısından önemli bir nokta.

Web sitenizin ekran çözünürlükleri de en az bu püf nokta kadar önemlidir, her cihazın ekran ölçüsü farklıdır dolayısıyla e-ticaret sitenizin tüm cihazlar'a %100 uyumlu olması gerekmektedir. Responsive (mobil uyumlu) tasarım bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazlar arasın da yer almaktadır.

Hızlı bir web sitesi için testlerinizi farklı internet hızların'da yapmanız gerekir, site içi hız optimasyonunu tamamladıktan sonra bu testleri Google'nin PageSpeed Insights aracı ile gerçekleştirebilirsiniz. Yavaş açılan bir web sitesi potansiyel müşterilerinizi kaybettir.


Kaliteli ürün görselleri

Müşterilerinize fiziksel bir ürün tanıtamadığınız için ürün fotoğraflarınızın kaliteli ve anlaşılabilir olması gerekiyor. Müşterilerinizin dikkatini çekecek ürün fotoğrafları ile satışlarınız'da artış sağlayabilirsiniz, ürünlerinizi tanıttığınız fotoğrafların yanı sıra ürün açıklamalarını'da eksizsiz ve net şekilde yazmanız gerekmektedir.


Güvenli ödeme altyapısı

Güven önemli! Ziyaretçilerin genel de çekindiği konulardan bir tanesi de ödeme konusun'da oluyor, ilk defa web siteniz'den alışveriş yapacak bir müşteri ödeme bilgilerinin kayıt edilmemesini tercih edecektir. Web sitenizin ödeme altyapısı sorunsuz ve güvenli olmalı, SSL sertifikasını da unutmayalım.

Ödeme seçeneklerinin geniş olması gerekmektedir, ne kadar fazla ödeme seçeneği o kadar fazla müşteri! Online, kapıda, havale-eft ile ödeme seçenekleri altın kurallar arasında. Ödeme sistemleri entegrasyonu sorunsuz yapılmalıdır.

Kendi sanal posunuzu kullanmak isterseniz ilgili bankalara başvuru'da bulunabilirsiniz, yeni bir e-ticaret sitesi iseniz bu aşama'da biraz zorlanabilirsiniz. Kendi posunuz yerine komisyon oranlarının iyi olduğu hazır sanal posları web sitenize entegre edebilirsiniz, günümüz'de İyzico ve PayTR seçenekleri en çok kullanılan sanal poslar arasında yer alıyor.


Kargo firması seçimi

Müşterilerinizi memnun etmenizin diğer bir yolu ise hızlı kargo firmalarını tercih etmeniz olacaktır, ürününüz ne kadar iyi olursa olsun uzun süre sonra teslim edilen bir ürün olumsuz bir alışveriş deneyimi yaşatacaktır.

Hızlı bir kargo için stok takibinin iyi bir şekilde yapılması gerekiyor, stoğu tükenmiş bir ürüne ödeme yapan müşteri durumu hoş karşılayamacaktır. Ücretsiz kargo seçeneği tüketicinin size yakınlaşmasını sağlar.

Satış sonrası belirttiğiniz tarihe kadar ürün mutlaka tüketiciye teslim edilmesi gerekmektedir, eğer herhangi bir süre belirtmediyseniz en fazla 30 iş günü içerisin'de teslimatın gerçekleşmesi gerekiyor. Ürün teslimat süresinin aşılması durumun'da tüketici, sözleşmeyi feshederek yasal faiziyle birlikte ödediği bedeli talep edebilir.


İade ve Değişim seçenekleri

Ürününüzü satışa sunarken sattığınız ürünün arkasında olduğunuzu müşterinize göstermeniz gerekiyor bunun için ise iade ve değişim gibi seçenekleri sunmalısınız. İade ve değişim aşamasın'da müşterinizi bilgilendirip mümkün olduğunca mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.

Garanti şartlarını unutmayın! Pazarladığınız ürünlerin garanti kapsamın'da olduğunun bilgisini aktarın, herhangi bir problem yaşandığın'da müşterinizin garanti'ye ulaşması eziyet olmamalı.


Satış sonrası memnuniyet

Müşterileriniz ürünü satın aldıktan sonra ön bilgilendirme kurallarına uyarak müşterinize siparişinin alındığına dair SMS, telefon, e-posta gibi seçenekler ile bilgilendirmelisiniz.

Yine aynı şekil'de ürünün hazırlandığını, kargolandığını ve teslim edildiğine dair bilgilendirme yapılmalıdır. Yıllık cirosu 5 milyon TL’yi aşan firmalar e-fatura uygulamasına geçmek konusunda zorunlu tutulurken daha az ciroya sahip e-ticaret firmaları da e-arşiv ve e-fatura uygulamalarını tercih edebilir.